Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/adiuta/lenyk/plfund/index.php:4) in /home/klient.dhosting.pl/adiuta/lenyk/plfund/wp-content/themes/InStyle/functions.php on line 8
Głosy ptaków, zapach lasu | Polska Fundacja Przyrodniczo-Leśna

Głosy ptaków, zapach lasu

Projekt współfinansowany przez
Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie
Projekt realizowany w terminie I – X 2012

Uczestnicy
Uczestnikami projektu były dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Wśród dzieci były zarówno dzieci niewidome jak i słabowidzące. Dzieci uczestniczyły w zajęciach w kilkunastoosobowych grupach stworzonych według kategorii wiekowej. Osobno realizowane były zajęcia dla dzieci z najstarszych klas szkoły podstawowej, osobno dla dzieci z gimnazjum. W grupie gimnazjalistów było także kilkoro uczniów ze szkoły średniej, szczególnie zainteresowanych ornitologią (także ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie).
Łącznie w projekcie udział wzięło 45 dzieci, zorganizowanych w trzy grupy.

Cele projektu:

 • propagowanie i nauka ornitologii dla osób niewidomych,
 • edukacja ekologiczna i propagowanie kontaktu z przyrodą,
 • rehabilitacja osób niewidomych i słabowidzących,
 • przełamywanie barier, zapobieganie wykluczeniu społecznemu i wyrównywanie szans.

  Powyższe cele realizowane były w oparciu o założenie, że ornitologia jest nauką opierającą się w dużej mierze na zmyśle słuchu. Rozpoznawanie gatunków ptaków poprzez rozpoznawanie ich charakterystycznych głosów stanowi podstawową metodę badawczą stosowaną do opisu i inwentaryzacji ornitofauny zarówno w ornitologii amatorskiej jak i profesjonalnej. W zależności od gatunków ptaków i warunków prowadzenia obserwacji metoda ta jest uznawana za najbardziej skuteczny i wiarygodny sposób zbierania informacji. Dzięki opisanej specyfice ornitologia otwarta jest na niewidomych, którzy jako predestynowani do stosowania tej metody, mogą działać nie tylko na płaszczyźnie amatorskiej ale także jako profesjonaliści tworzący podstawy opisu naukowego.

  • Projekt współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie
  • Przedsięwzięcie objęte patronatem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska
   Głównego Konserwatora Przyrody Pana Janusza Zaleskiego w 2012 roku [zobacz na podstronie] [zobacz na stronie ministerstwa]

  • Instytucja współpracująca: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.
  • Laureat w konkursie „Eko-Liderzy 20-lecia” WFOŚiGW w Krakowie w kategorii „Eko projekt”

  Główne etapy projektu:

  1. Profesjonalne szkolenia ornitologiczne.
   Zakres zajęć:

   • biologia i etologia ptaków,
   • metodologia badań ornitologicznych w oparciu o zmysł słuchu,
   • podstawowe pojęć z dziedziny ekologii i ochrony przyrody,
   • rozpoznawanie gatunków ptaków i ich zachowania po głosach.

   Każda z trzech grup uczestniczyła w cyklu 4 zajęć:

   • Zajęcia wprowadzające
   • Głosy ptaków
   • Zapach lasu
   • Ptaki i ich zwyczaje

   Odsłuchiwane były nagrania głosów ptaków. Dzieci korzystały z dostosowanych pomocy dydaktycznych, poznawały wygląd gniazd, samodzielnie je wykonując. Zapoznawały się z zapachami olejków eterycznych, żywic, ziół, kształtami nasion, pędów, kory itp. Zajęcia prowadzone były w oparciu o specjalnie opracowaną metodologię.

  2. Wycieczki terenowe do Lasu Wolskiego oraz nad stawy Zatorskie do Spytkowic. Każda z grup odbyła trzy wycieczki: po dwie do Lasu Wolskiego i jedną nad stawy. Poza tym odbyła się dodatkowa wycieczka, połączona z paleniem ogniska i pieczeniem kiełbasek na Polanie Wobra w Lesie Wolskim.

Podczas wycieczek obserwowano i rozpoznawano ptaki, prowadzący uczyli jak obserwować ptaki przy pomocy słuchu, zwracano uwagę na cechy charakterystyczne w głosach poszczególnych gatunków. W ramach projektu odbyło się łącznie 10 wycieczek.

Efekty:

Nawiązana została stała współpraca z czasopismami dla dzieci niewidomych i słabowidzących „Promyczek” i „Światełko”, gdzie opisywane są w artykułach nowe działania koła oraz różne zagadnienia z zakresu przyrody i ekologii (zobacz w dziale media).


Warning: file_get_contents(): open_basedir restriction in effect. File(index.php) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/adiuta/lenyk/:/home/klient.dhosting.pl/adiuta/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom) in /home/klient.dhosting.pl/adiuta/lenyk/plfund/wp-includes/plugin.php on line 430

Warning: file_get_contents(index.php): failed to open stream: Operation not permitted in /home/klient.dhosting.pl/adiuta/lenyk/plfund/wp-includes/plugin.php on line 430